Közelebb kerülnek a nyugat-balkáni országok: aláírtak a roamingdíjak fokozatos eltörléséről szóló uniós megállapodást
A díjak csökkentése jövő októbertől kezdődik, és a tervek szerint 2027-re fejeződik be.
A díjak csökkentése jövő októbertől kezdődik, és a tervek szerint 2027-re fejeződik be.
Konszenzussal választották újra az eurózóna tagállamai az ír politikust a monetáris unió pénzügyminiszteri tanácsa elnökének. Az Európai Stabilitási Mechanizmus pedig új elnököt kapott, Pierre Gramegna luxemburgi karrierdiplomata és politikus veterán veszi át a szervezet vezetését.
Az ellenzék nélkül is elfogadhatja saját, a politikai üzengetés kategóriájába eső parlamenti javaslatát a Fidesz-KDNP-s többség. Ebben zsarolásnak nevezik, hogy a holland és a német parlament hasonló nyilatkozatban sürgette, hogy csak a jogállamisági feltételek teljesítése után juthasson EU-s pénzhez Magyarország.
Ötpontos cselekvési tervet készített az Európai Bizottság a nyugat-balkáni migrációs útvonalon kialakult helyzet kezelésére. Ennek része, hogy a magyar-szerb határon az Europol is besegít majd az embercsempészek elleni küzdelem hatékonyabbá tételébe.
Az orosz miniszterelnök-helyettes szerint leállíthatják a “nyugati árplafon” alá eső olajszállításokat – legyen bármekkora összegnél is az ársapka.
Az Európai Bizottság a jogállamiságért is felelős alelnöke úgy látja, hogy kezdi meghozni gyümölcsét a brüsszeli taktika, az a javaslat, hogy az Európai Unió egyelőre ne fizessen ki több mint 13 milliárd eurót Magyarországnak.
Hiába nyújtotta be a javaslatát az Európai Bizottság a tagállamoknak a magyar helyreállítási terv elfogadásáról és a jogállamisági eljárás lezárásáról, a helyzet változatlanul bizonytalan.
Nem ismétlődtek meg a vasárnapi események Belgiumban: a marokkói futballválogatott győzelme után ezúttal a marokkói közösség több helyen összehangolt akció keretében akadályozta meg, hogy a csapat szurkolói károkat okozzanak és a rendőrökre támadjanak.
A Kossuth rádióban beszélt péntek reggel Orbán Viktor. A miniszterelnök nem támogatja, hogy az EU tagállamai közös hitelt vegyenek fel azért, hogy Ukrajnát támogassák. Szerinte minden országnak külön, közvetlenül kell támogatást nyújtania, Magyarország pedig már el is különítette ezt az összeget a 2023-as költségvetésben.
A német közszolgálati rádió szerint a magyar miniszterelnök körül végül elfogyott a levegő a Putyin-barátsága miatt, és mivel Magyarország gazdaságilag is nagy bajban van, a pénzek befagyasztása most már tényleg hatékony ütőkártya az unió kezében.
A Meta egy egyre fenyegetőbb trösztellenes vizsgálatot igyekszik kimozogni ezzel.
Ursula von der Leyen az Orbán-kormánnyal és az Oroszországgal szembeni fellépéssel nem csak bizottsági elnök munkáját végzi, hanem politikai üzenetet is küld Berlinbe, írja a német lap.
A Die Presse szerzője szerint Magyarország páriává vált, amikor barátai legnagyobb ellenségével, a háborús agresszorral állt össze. Wolfgang Böhm elemzése szerint Orbán kinavigálja Magyarországot az Európai Unióból.
Az uniós vezetők arról tájékoztatták a napokban Elon Muskot, hogy az öntörvényű moderációs gyakorlata nem fér össze az EU gyűlöletbeszéd és dezinformáció ellen alkotott jogszabályaival.
A K-Monitor, a Magyar Helsinki Bizottság és a Transparency International (TI) Magyarország szerint az is fontos, hogy a feltételek megvalósulását megfelelően ellenőrizzék.
Néhány órával azután, hogy az Európai Bizottság 7,5 millió euró befagyasztását javasolta három magyar kohéziós alapból, Kormányinfót tartott Navracsics Tibor uniós fejlesztésekért felelős miniszter, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Percről percre közvetítettük a mindössze egyórás sajtótájékoztatót.
Nem volt meglepetés, a sajtó által megszellőztetett kettős döntés született: Magyarország pénzeinek egy részét nem kapja meg, de egy másik részét előkészítették utalásra. Ez az árukapcsolás teszi lehetővé, hogy az Európai Bizottság javaslata jó eséllyel kiállja a tagállamok kormányainak próbáját. Ettől még izgulhatnak, milyen aduk maradtak Orbán zsebében.
Brüsszelben, az Európai Bizottság sajtótájékoztatóján bejelentették, hogy a testület két javaslatról döntött Magyarország esetében. Három uniós biztos részletezte a Magyarországgal kapcsolatos fejleményeket, Valdis Dombrovskis alelnök, a költségvetésért felelős Johannes Hahn és az igazságügyekért felelős Didier Reynders.
A két ország szövetségét erősen próbára tette az orosz-ukrán háború, aminek nagy jelentősége lehet most, amikor a Magyarországnak járó EU pénzek befagyasztásáról dönthetnek a tagállamok.
Furcsa, értelmezhetetlen helyzetek állnak elő az Unióban a szivárványcsaládban nevelkedő gyermek esetében. Itt van például Sara, aki már hároméves, de még nincs sem állampolgársága, sem iratai, így nem utazhat el a nagymamájához. Az Európai Unió Bíróságának tavalyi döntése ellenére, az illetékes bolgár helyhatóság fellebbezése miatt azóta is húzódó ügy most az Európai Parlamentben is napirendre került, uniós szabályozás készül a hasonló helyzetek elkerülésére. Ez nem lesz egyszerű menet.